25 Ekim 2016 Salı

Bilmeniz Gereken Faydalı CMD Kodları

BİLMENİZ GEREKEN EN FAYDALI CMD KODLARINI SİZ DEĞERLİ ÜYELERİMİZE SUNUYORUZ...
Öncelikle cmd arayüzünü nasıl açacağımıza bir bakalım...

Win 7 - Win 8 - Win 10 sistemlerinde başlat tuşuna basıp cmd yazmamız yeterli.
Win xp de Başlat a tıkladığımızda çalıştır bölümü gelir.Oraya tıklayıp çalıştır'a cmd yazmamız yeterli.

Kısayol tuşu:  CTRL ve ALT tuşlarının arasındaki Windows simgeli tuşa basılı tutup " R " Tuşuna basarak çalıştır arayüzüne gireriz. Buraya da cmd yazarak cmd mize ulaşabiliriz..

Gelelim Kodlarımıza...


İPCONFİG KOMUTU

Bu komut, bilgisayarınızın o anda kullanmakta olduğu IP adresini göstermektedir. Bu komutu daha kullanışlı hale getirmek de mümkün. Örneğin, bilgisayarınız IP alamıyorsa “ipconfig/release” ve “ipconfig/renew komutlarıyla yeni bir IP adresi edinebilirsiniz.
ipconfig/flushdns” komutuyla da DNS adresinizi yenileyebilirsiniz. Ağ ile ilgili sorunlar yaşadığınızda bu komutlar hayat kurtarıcı olabilir.ASSOC KOMUTU
Windows’taki dosyaların büyük bir kısmı, belirli bir programla açılacak şekilde ayarlanmıştır. Bazen hangi dosya türünü, hangi programın açtığını hatırlamayabilirsiniz. CMD’ye yazacağınız “assoc” komutuyla, tüm dosya uzantılarını ve bu dosyaların hangi programla açıldığını görebilirsiniz.
Eğer bir dosya türünü çalıştıran varsayılan programı değiştirmek isterseniz, örneğin “assoc.rar=” komutunda .rar dosyalarını, eşittir işaretinin karşısına yazacağınız programla açılacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

CİPHER KOMUTU

Windows, bir dosyayı sildiğinizde bunları “erişilemez” olarak işaretliyor ve kapladıkları alanları boş olarak gösteriyor. Yani bu yüzden tamamen sildiğinizi düşündüğünüz dosyalar, geri getirilebiliyorlar.
Cipher komutu da bu durum için kullanılıyor. Komut, seçtiğiniz bölümdeki boş alana rastgele veriler yazıp siliyor ve daha önceden sildiğiniz dosyaların geri getirilme imkanı kalmıyor. Mesela C sürücüsünde bu komutu kullanmak isterseniz “cipher/w:c” yazarak bu sürücüdeki boş alanı tamamen temizleyebilirsiniz. Bu komut, mevcut verilerinize herhangi bir zarar vermiyor.

DRİVER QUERY KOMUTU

Yanlış ayarlanmış ya da eksik sürücüler, sisteminizde çeşitli sorunlara sebep olabiliyor. “driverquery” komutu da sisteminizde yüklü olan sürücüleri istediğiniz zaman görebilmenizi sağlıyor. Komutu “driverquery –v” ile kullandığınızda da, sürücünün yüklü olduğu klasör dahil olmak üzere daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

PİNG KOMUTU

Bu komutu “ping” yazdıktan sonra, bir IP adresi veya internet sitesi adresi yazarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde, belirtilen adresi bir seri test paketi gönderiliyor. Bu paketler hedefe ulaşıp geri dönüyorsa, hedefin bilgisayarınızla iletişim kurduğunu anlayabilirsiniz. Eğer başarısız olursa, hedef cihaz ve bilgisayarınız arasında iletişim sağlanamıyor demektir. örneğin; ping www.turboindir.org

NETSTAT KOMUTU

Bilgisayarınıza bağlı olan cihazların bağlantı sorunlarını çözmek ya da kötü amaçlı bağlantıları kontrol etmenize yarayan bu komuttan faydalanabilirsiniz. “netstat –an” yazarak, açık portların ve ilgili IP adreslerinin listesini görebilirsiniz.

PATHPİNG KOMUTU

Bu komutu, ping’in daha gelişmiş hali olarak düşünebilirsiniz. Hedef ile aranızda birden çok routerolduğu zaman pathping’i kullanabilirsiniz. örn; pathping www.turboindir.org

POWER CFG KOMUTU

Powercfg, sisteminizin ne kadar enerji harcadığını yönetmek ve gözlemlemek için kullanabileceğiniz bir komut. “powercfg/hibernate on” ve “powercfg/hibernate off” komutları ile askıya alma ayarlarını yönetebilir, “powercfg/a” komutu ile sisteminizdeki enerji tasarrufu durumlarını görebilirsiniz.


TRACERT KOMUTU 

Pathping komutuyla benzer işlev gören bir komuttur. “tracert” yazıp ardından IP adresi yazarak, aradaki ilişkiyi görebiliyorsunuz. Bilgisayarınız ve hedef arasındaki her adım hakkında bilgi alabileceksiniz.

SHUTDOWN KOMUTU

Bilgisayarın kapatma tuşu varken, bu komutu kullanmaya ne gerek var diye düşünebilirsiniz. Ancak “shutdown/r/o” komutuyla, bilgisayarınızı yeniden başladıktan sonra, Gelişmiş Başlangıç Ayarları menüsü açılacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu menüden, Güvenli mod ve Windows Kurtarma işlevlerine kolayca erişebilirsiniz.
Tüm Komut İstemi komutları bunlarla sınırlı değil tabii ki. Yüzlerce komut var, ancak çoğu komutun işlevi Windows arayüzünden daha kolay halledildiği için, yani ihtiyaç kalmaması nedeniyle kullanılmıyor.

Ve son olarak bir kod vereceğiz sizlere...ping www.siteadı.com -t -l 999 yaparsanız siteye dos saldırısı yaparsınız. Etkili bir saldırı yöntemi değil ama işe yaradığı kanıtlanmıştır. Hosting i yavaş olan forum siteleri vb siteleri çökertebilirsiniz..
Önceki
Sonraki

0 yorum: