7 Şubat 2015 Cumartesi

Google Chrome İşinize Yarayacak BilgilerMerhaba turbo indir takipçileri bu yazımızda sizlere google chrome üzerindeki pek bilinmeyen fakat çok işizine yarayacak birkaç bilgi vereceğiz. Her başlığın altındaki açıklamayı okuyarak bilgi edinebilirsiniz. Eğer sizin bildiğiniz ve konumuzda olmayan şeyler varsa yorum olarak yazarsanız sitemizde paylaşabiliriz.

Coğrafi konum düzenleme / değiştirme

Bazı siteler içeriklerine erişebilmeniz için coğrafi konumuzu belirtmenizi istiyor. Fakat siz gerçek yerinizi vermek istemiyormusunuz. İşte bu özellik tamda size göre kendinizi istediğiniz yerde gösterebilirsiniz. Bir nevi sahte coğrafi konum diyebiliriz. Peki bu özelliği nasıl kullanacağız ?

  1. Klavyenizden F12 tuşuna basın yada Ctrl+Shift+I yapabilirsiniz.
  2. Altta veya yanda açılan pencereden sol üst köşedeki telefon (mobil) simgesine tıklayın.
  3. Araçlar sekmesinin altınaki Emulation'a tıkalyın.
  4. Sol taraftan sensörleri (sensors) yazan bölümü seçtikten sonra konumuzu belirlemek için emulate geolocation kordinatlarının yan tarafındaki onaylama kutusunu işaretleyin.
  5. Görünmek istediğiniz enlem ve boylamları yazın.

Otomatik tamamlama işlemlerini temizleyin

Arama çubuğuna birşeyler yazarken altında çıkan adresler bazen utanç verici olabiliyor bu yazıları temizlemk için Shift+Delete tuşlarına basarsanız hızlı bir şekilde temizlenecektir.

Önbelleğe alınan siteler

Bazı siteler cache kullanarak sitelerini hızlandırır ve tarayıcınızın önbelleğine kendi sitelerinin bir kopyasını ekler ve bu şekilde hem kullanıcı hemde site sahibi için büyük bir veri kaybından kurtulma olur. Bu sitelerin önbelleğinize alınan kopyalarını görmek için cache: kısayolunu kullanabilirsiniz örnek olarak bizim sitemizin önbellek kopyasına bakmak için cache:www.turboindir.org şeklide arama yaparsanız önbelleğe alınan kopyayı görebilirsiniz.

Chrome eklentilerini manuel kurabilirsiniz

Google chrome tarayıcınız için bir eklenti indirdiniz fakat indirirdikten sonra otomatik kurulmadımı ? O zaman bu işlem tam size göre. Google chrome un ayarlar kısmından uzantılara girdikten sonra .crx uzantılı eklentiyi sürükleyerek kurulumunu yapabilirsiniz.

Sitelerin mobil sürümlerini görebilirsiniz

Herkezin interneti bazen çok yavaş olur, çıldıracah gibi olursunuz helede girmek istediğiniz sayfada bolca resim bulunuyorsa. Ama mobil siteler öylemidir ? Az yazı, az resim, az fonksiyon bulunur. İşte mobil tasarımlar internetinizin pert olduğu zamanlar sizin kurtarıcınız olacaktır. Yada internetle ilginiz yoktur, sadece mobil sürümü merak edersiniz yada test etmek istersiniz o zamanda sorun yok aynı işlemi kullanabilirsiniz. Peki mobil sürümü nerden görebiliriz ?

  1. Klavyenizden F12 tuşuna basın yada Ctrl+Shift+I yapabilirsiniz.
  2. Altta veya yanda açılan pencereden sol üst köşedeki telefon (mobil) simgesine tıklayın.
  3. İsterseniz sol üst taraftan telefonunuzun marka ve modelini seçerek istediğiniz şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Önceki
Sonraki

0 yorum: