15 Kasım 2014 Cumartesi

Twitter'la İlgili Bilmeniz Gereken 10 Şey


1. Asla takipçi satın almayın. Bunun nedeni %90’ı sizi takibi bırakacak. Birçok kere denenmiş ve hep aynı sonuçla karşılaşılmış bir durumdur. 50 lira verip 10.000 takipçi aldınız örneğin. Sadece 1 hafta sonra buradaki 10.000 takipçinin en az 9500ü sizi takibi bırakacak. Neden mi? Çünkü kendileri istemeden sokuldukları uygulamalar yüzünden sizi zorla takip ettiriliyorlar. Twitter’a yeni giren hemen herkes bir seferde çok fazla takipçileri olsun ister ve bunun en kolay yönteminin “takipçi kazan” siteleri sayesinde olacağını düşünürler. Bu yüzden o sitelere üye olurlar. Böylece de birilerinin uygulamalarına eklenmiş olurlar. Ayrıca tek panelle de kalmazlar bu kişiler onlarca uygulamaya köle gibi satılırlar, istemeden/farkında olmadan yüzlerce kişiyi takip ederler/ettirilirler. Siz twitter’ı biraz öğrendikten sonra hem sizi silerler, hem de üye oldukları uygulamaları.

2. İlla takipçi satın alacaksanız bot (fake) takipçi satın alın. Gerçek takipçilere göre daha fazla süre sizi takip ederler. Ama o da artık çok fazla süre değil. Çünkü twitter’ın program geliştiricileri emin olun o botları oluşturanlardan daha iyi biliyorlar bu işleri. Artık ne kadar iyi yapsalar da, bot hesaplara fotoğraf koyup tweet attırsalar da o hesaplar 3 gün içinde kapatıyorlar. Bunu kendi hesabımdan biliyorum. Twitter’ın en büyük hesaplarından birine sahibim ve bu açılan botlar sürekli beni takip ediyorlar. Yani yapan kişiler belli başlı hesapları takip ettiriyorlar başta. Bu hesaplardan biri de benim. Bir gün bakıyorum takipçi sayım 3000 kişi artmış. Ertesi gün bakıyorum 4000 kişi düşmüş. Önce yapılanlar da dahil hepsi 3 gün içinde tespit edilip silinmişler.

3. 3 gün 5 gün, 7 gün hesabım yüksek görünsün, o yüzden yine de bot alacağım ben diyorsanız fiverr.com’dan alın. Çünkü fiverr’da 30k botu 5 dolara satıyorlar. Yani 11 lira. Türkiye’de ise 15k bot 30-40 lira. Zaten size 30 liraya 15 k bot satan adam da fiverr’dan yükletiyor. Sizden 60 lira alıyor 30k için, 11 lirasını fiverr’a veriyor, 50 lirası kendisine kalıyor. Ama dediğim gibi, o botlar da çok kalmayacak sizin hesabınızda.

4. Bot hesap yapma scriptleri satın almayın. Alırsınız, günde 500 bot üretirsiniz, ertesi gün hepsi silinir. Emin olun silinecektir. Twitter’ın bu konudaki hızlı gelişimi çok şaşırtıcı. Cidden teker teker bulup siliyorlar. İnanmıyorsanız deneyin ve görün.

5. Panel olayını çok iyi bilmiyorum ama arkadaşlarımın yaptıkları kadarından yeteri kadar bilgim var. Panel işine eğer panelinizi geliştirebilecekseniz girin. Panelinizi çok fazla botla doldurmayın. Panel sitenizi (takipçi kazan vb.) iyi bir reklamla tanıtabilecekseniz bu işi yapın. Ortalık yüzlerce takipçi kazanma sitesi ile dolu ve hepsi uygulamalarını doldurmakta zorlanıyorlar.

6. Hesabınızı gerçekten geliştirmek ve duyurmak istiyorsanız bunun en kolay 2 yolu var. 1.si güzel tweetler yazıp bu tweetleri değişen ücretlerle yüksek takipçili hesaplardan Retweet'lettirmek. Bir anda yüzlerce takipçi gelebilir ve bu takipçilerin % 99 u daimi takipçiniz olur genelde. Tabi iyi tweetler atmaya devam ederseniz. Reklam vereceğiniz hesaplara gelirsek, hesap ne kadar büyükse etki gücü büyüklüğün 2 katından daha fazla etkilidir. Formüle edersem: 350000 lik bir hesaptan 20 RT 50 takipçi, 750.000lik bir hesaptan 80 RT 200 takipçi, 1500000luk hesaptan 320 RT 800 takipçi kazanırsınız. Tai rakamlar tweetinizin güzelliğine göre değişir ama oranlar değişmez. Bu hesapların reklam ücretini öğrenin ve kaç birim fiyata kaç RT ve takipçi kazanacağınızı hesaplayarak bu işe girin. Deneme yanılma yöntemi en iyi yöntemdir. (1.5 milyonluk hesapların tweet başı reklam ücreti 500 lira, 750000lik hesapların 100 lira, 350000lik hesapların ise 20 lira civardır. Bu açıdan baktığımızda daha küçük hesaptan reklam daha karlı gibi görünebilir ama büyük hesapların marka değeri bazen hesabınıza daha büyük güç katar uzun vadede). Normal reklamlar için de bu hesapları kullanabilirsiniz. Site reklamları için de fiyatlar aynı civardadır.

7. Hesabınızı gerçekten geliştirmek için 2. Yöntem deck olayıdır. Kesinlikle tavsiye ederim. Normal bir hesap satın alacağınıza deck hesabı alın ve iyi bir decke girmeye çalışın. Ben bugün çok büyük ve tanınmış bir hesaba sahipsem bunun sebebi zamanında ülkenin en iyi decklerinden birinde olmamdır. Ki şu an isimlerini versem şaşıracağınız onlarca fenomen zamanında deck kullanmıştır. Ki hala da kullanan var. Eğer deck hesabı satın alamıyorsanız bu hesabı kendiniz oluşturun. Takip edeni takip ederim mantığıyla günde 1000 kişiyi takip ederek 3-4 ayda 50000 lik bir deck hesabın sahibi olursunuz. Bu 50.00 lik hesabı sizin gibi 120 tane hesabın arasında soktuğunuzda günde 2 tweetiniz 120 tane 50000 lik hesaptan rtlenmiş olur. O tweet en azından 100000 kişi tarafından görülür (takipçi sayısı / görüntülenme oranı 15te 1dir. Yani bir hesabın 150000 takipçisi varsa attığı her tweeti 10bin takipçisi görür ortalama. Çünkü o tweetin atıldığı anda o kadar kişinin twitter’ı açıktır). 50 binlik her hesabın attığı bir tweeti hesap başına 3bin kişi görür. 120 hesap için toplamda 360000 kişi eder. Bu 360000 kişinin çoğu aynı kişidir ama. Çünkü takip edeni ederimciler genelde aynı kişilerdir. Farklı olan 100000 kişidir ve dediğim gibi tweetinizi bu 100000 kişi görmüş olur. Eğer farklı ve güzel bir tweetse tweet başına bazen 750 takipçi bile kazanırsınız.

8. Gündemi kesinlikle takip edin. Esprilerinizi, tweetlerinizi ona göre atın. Bunun büyük faydasını göreceksiniz. Eğer gündemle ilgili iyi bir espri yaparsanız ve bu tweeti deck hesabından ya da ünlü bir hesaptan rt ettirirseniz gelecek olan rt ve takipçi sayısına şok olabilirsiniz. 10 gün önce nur yerlitaş’la ilgili komik bir tweet atan bir twitter hesabı ücret karşılığı bu tweeti rtlememi istedi. Kabul ettim ve çocuk gelen takipçiler için bana 2 gün teşekkür etti. Bu olayın en büyük örneği odunherif’tir. 10 ay önce 17 aralık sürecini iyi değerlendirip Melih Gökçek’le ilgili çok komik tweet ve mention’lar attı. Onun öncesinde deckle geldiği 35 bin takipçi bugün 1250000e dayandı. Gündemi takip etmenin en güzel örneği kendisidir.

9. Buffer, hootsuite gibi tweet zamanlayıcılarını kullanın. Bunun gerçekten çok faydasını göreceksiniz. Ben ücretli buffer kullanıyorum. 500 tane tweeti zamanlıyorum ve bazen 2-3 hafta hesaba girmiyorum bile. Ücretsiz halinde günlük 12 tweet zamanlama hakkınız var. Diyelim ki sabahın körü için güzel bir espriniz var ama gecenin köründede atmak istemiyorsanız bu uygulamalara girip sabah 7:30 için tweetinizi zamanlayın. Siz uyurken ya da servisteyken tweetiniz atılacak ve etkisi katbekat fazla olacak. Manageflitter gibi takip etmeyenleri silme programlarını da kullanın. Eğer deck hesabı oluşturuyorsanız bu siteler sizin en büyük yardımcılarınız olacak.

10. Eğer cidden komik olduğunuzu düşünüyorsanız arada bir ünlü insanları toplu halde takip edin, onlara mention atın. Gerçekten komikseniz bazıları takibinize geri dönüş yapabilir. Tüm ünlüleri nereden bulacağım diyorsanız starmetre.com ’un ünlü bulucu kısmını kullanabilirsiniz.
Önceki
Sonraki

0 yorum: