10 Eylül 2014 Çarşamba

Yerel Disk (C) De 15 GB Boşluk Oluşturma


C diskinin kaç gb boş alan kaldıgını not edin. Windows 7 , Windows 8 ve Windows 8.1 için Geçerlidir.

Yöntem 1 : 

  • CMD'yi yönetici olarak caliştirin ve komut satirina powercfg -h off yazip enter'e basin ve 30 saniye bekleyin . sonrasnda cmd yi kapatip disk alanına bakın bi 10 - 15 gb yer açılmış olacak.

Şidmi bu neyi sildi ?

  • Sildigi dosya siz sistemi uyku moduna aldıgınızda yada hazırda beklete aldıgınızda otomatikle dosyalari daha cabuk acabilsin diye harddiskte bir sys doyasinin içine depolar ve bizlerde bunu gereksiz duydugumuz için boşa yer kaplamasin diye hiberfil.sys dosyasini silme komudu veriyoruz.

Yöntem 2 : ( 8GB ve üstü rami olanlar bu secenegide uygulasın )
  • Bilgisayarim > özellikler > gelişmiş sistem ayarları > performans bölümündeki ayarlara basin > gelişmiş sekmesine gelin > asagida değiştir butonuna basın > üm sürücülerin disk bellegi boyutunu otomatik olarak yönet seceneginteki tiki kaldırın > sürücülere tek tek tiklayip , disk bellegi dosyasi yok secenegini işaretleyin ayarla butonuna basın > uyarıya evet diyin > tüm pencereleri tamam diyip kapatin .

Şimdi bu neyi sildi ?

  • Sisteminizde 8GB üstü ramli bilgisayarlada ram fazlasiyla vardir ve sanal ram'a ihtiyac duyulmaz. Sanal ram dedigimiz hard diskten belirli bi sekidle alan kullanıp sisteminizdeki rami aştiginda otomatikle sanal ram devreye girer. 8 gb üstü pc lerde bu ram yetmezligi gibi durum olmadigi için gerek duymayız ve pagefile.sys dosyasini silme komudu veririz.


Tüm bunlari tamamladıktan sonra. Sistemi yeniden baslatin ve diskte baya bir artiş göreceksiniz.
Önceki
Sonraki

0 yorum: